Tuesday, 23.10.2018, 11:31 AM (GMT+1)

Ymer Keta: Në vendin e rrënjëve tona

Elvi Sidheri: Arnavutköy, lagja madhështore shqiptare e Stambollit

Zeqir Lushaj: Eeeh, more djali i Grudës Gjergj Kalaj!

Fotaq Andrea: Medaljoni varëse kameo me portretin e Skënderbeut, vepra e parë artistike për Heroin Kombëtar

Lutfi Alia: Kongresi X i Pneumologjisë shqiptaro-kosovare

Entela Binjaku: Përurohet në Tiranë përmbledhja publicistike 'Kalvari diplomatik i shtetit të Kosovës'

Fotaq Andrea: Enigma e shpatës së tretë “ensis” të Skënderbeut, e më tej...

Fotaq Andrea: Sekretet e vulës sekrete të Skënderbeut... e më tej

Pëllumb Gorica: Uji që bën çudira

Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018)

Fritz Radovani: At Gjergj Fishta, Provinçialit At Pal Dodaj

Vetem me lexue poezitë “Nji lule vjeshtet”, “Gjuha Shqipe”, “Me këte Shej ke me fitue” dhe dy letrat per pershtypjen kur ka pa Stambollin apo, udhtimin drejtë Amerikës që i ka shkrue Mikut vet At Justin Rrotës, atëherë ke me kuptue pse nuk u lejue prej vitit 1944 e këtej...
Kalosh Çeliku: Dita e Nesërme zbretë Agimin në Shqipëri Elvi Sidheri: Arnavutköy, lagja madhështore shqiptare e Stambollit Fritz Radovani: Përkujtoj At Pjetër Mëshkallën Gani Mehmetaj: Bisedimet Dardani-Serbi duhet t’i udhëheq Uashingtoni Nikë Gashaj: Shqiptarët të pa fat me udhëheqësit

Lutfi Alia: Kongresi X i Pneumologjisë shqiptaro-kosovare Fotaq Andrea: Enigma e shpatës së tretë “ensis” të Skënderbeut, e më tej... Fotaq Andrea: Sekretet e vulës sekrete të Skënderbeut... e më tej Lutfi Alia: Medaljoni i Kastriotit në koleksionin Voltolina Lutfi Alia: Kastrioti në familjen e Stefë Curanit

Dedë Preqi: Diell dimri në politikën e Kosovës Ndue Dedaj: Kalaja e Krujës në vitin e Skënderbeut Fran Gjoka: Militantizmi e ka dëmtuar rëndë sistemin arsimor të vendit Zejdush Kastrati: Na ёshtё ngulfatё pёrspektiva?! Frank Shkreli: Çka po ndodh me Valdanosin e Ulqinit?

Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Ai quhet Xhevat Ilazi dhe jeton në qytetin Noordwijk të Hollandës që prej vitit 1993. Në fillimet e tij ka studiuar për teknik laborant në fushën e mikrobiologjisë, një sektor i ndryshëm nga gastronomia por pasioni për gatimin qëndronte prej kohësh fshehur tek ai.  Gjatë kësaj...
Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu Sopi & Laçi: Intervistë me z. Demush Mehmeti

Ibrahim Hajdarmataj: Bashkudhëtarë në fushën e letrave

Në fillim të dhjetorit të vitit 1974, nga shefi i arsimit dhe i kulturës së rrethit të Tropojës na vjen një qarkore ku shkruhet: “Të punohet me të gjithë Këshillat Pedagogjike të shkollave, me mësues, nxënës e prindër artikulli i shkruar nga Fran Gjoka, botuar në gazetën ...
Kadri Tarelli: Shkolla e Mesme në Katundi i Ri, do të mbajë emrin Jusuf Hoti Viron Kona: Statuja e bardhë Mehmetali Rexhepi: Gnoma eseistike Hazir Mehmeti: Dr.Eqrem Zenelaj, veprat e tij një Akademi në vete Aleko Likaj: Buqetë me lule të freskëta

Ymer Keta: Në vendin e rrënjëve tona

Në vijim të udhëtimeve ndër vite, një nga piksynimet e mia për ketë vjeshtë ishin Bjeshkët e Namuna(Alpet Shqiptare), pasi këto dy dekadat e fundit  kam bërë disa udhëtime në teritoret e Shqipënisë Etnike...
Besim Xhelili: Një e shtunë letrare në Kapfenberg të Austrisë Milazim Kadriu: Krijuesit në Kullën e Zahir Pajazitit Ujeza & Ermali: Bjeshktarët e përjetshëm të përjetshëm Tahir Bezhani: Jeta e familjareve tanë në diasporë Tarelli: Lezha e Besëlidhjes priti 'Thesari Kombëtar'

Ajshe Leka: Sa ndikojnë ushqimet në rritjen e shëndetit riprodhues? Ajshe Leka: Ushqime për shtatzëni të shëndetshme 'Detyrat' e fëmijëve gjatë verës, flet Entela Binjaku Xhemaledin Salihu: Neshkoviqi vendosi fatin e Kosovës Adil Fetahu: Jugosllavia dhe pakti trepalësh

Xhavit Kryeziu: Bejtullah Mujaj - një jetë kushtuar arsimit

Mësuesi Bejtullah, është mësuesi i parë në shkollën e Poliçkës, punoi më se 42 vjet drejtpërdrejt në procesin edukativo-arsimor, për angazhim në punë dhe sukseset e arritura u shpërblye me shumë mirënjohje e dekorata e në mesin e tyre edhe me Dekoratë nga Presidenca e Kosovës....
Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018) Murat Gecaj: Gjeniu i gjuhësisë shqiptare Uran Ukmehmetaj: Ismail Kadriu - gur themeltar i arsimit Klajd Kapinova: Dom Anton Kçira në dobi të kombit Xhavit Kryeziu: Muharrem Kallaba - të fala Roganës

Gjekë Gjonaj: Ngritja e përmendores Adem Demaçit në Nju-Jork ide fisnike

Nisma e grupit nismëtar  për ngritjen e një shtatoreje (përmendoreje) Adem Demaçit në Nju - Jork  është  lajm i mirë  dhe i gëzueshëm për të gjiithë shqiptarët kudo që ndodhen. Kjo ide e  Këshillit Inicues në përbërje Gjekë Gjonlekaj, Shefki Mexhuani, Gani Shehu, Naim Qelaj...
Nue Oroshi: Përpjekje shekullore për ta bërë ushtrinë tonë Arbnore Fatmir Halimi: Atdhe Geci - Rilindja e Shtetit të Çamërisë Mhill Gecaj: Ndërtohet rruga për në Curraj i Epërm Krasniqi: 1 Qershori – Dita e transplantimit të organeve Fondacioni Biberaj Njofton $2.5 Milion Bashkë-financim

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...
Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore Gëzim LLojdia: Në Finlandë me këpucë të grisura


Newsletter